#

У зону відчуження завітала етнографічна експедиція "Чорнобиль:перервана традиція" (ФОТО)

16.08.2021 12:10
У зону відчуження завітала етнографічна експедиція "Чорнобиль:перервана традиція" (ФОТО)
Фото з місця події

До Чорнобильської зони вперше за останні роки було відправлено етнографічну експедицію з метою вивчення зниклих традицій, звичок, обрядів, ремесел та побуту регіону

Про це повідомляє інформаційний портал "Моя Київщина" з покликанням на власні джерела

Ініціатором та організатором дослідження виступив Вишгородський історико-культурний заповідник. Славутич, як мала культурна столиця України-2021 та спадкоємця культурної спадщини Чорнобильського регіону, долучився до організації та прийому унікальної наукової події.

Наразі наукові експедиції в Україні організуються зрідка. Тому отримані результати є особливо важливими для збереження культурно-етнографічної спадщини як Полісся, так і України загалом.

Те, що залишилось після аварії на Чорнобильській АЕС, потребує невідкладних заходів із фіксації, дослідження, систематизації й оприлюднення для прийдешніх поколінь – як істориків, етнографів, краєзнавців, педагогів, бібліотекарів, так і широкого загалу зацікавлених осіб.

Етнографічна дослідницька експедиція "Чорнобиль: перервана традиція" під керівництвом директорки Вишгородського історико-культурного заповідника Влади Литовченко має на меті збір автентичного етнографічного матеріалу, вивчення сучасного стану побутування традицій та інших етно-елементів Чорнобильського ареалу, фіксування етнічної спадщини методами аудіо-, фото-, відеозйомки, систематизацію зібраного матеріалу з метою подальших досліджень, а також оприлюднення перебігу та результатів дослідження.

Під час експедиції були відвідані населені пункти, що знаходяться в зоні відчуження, яких із часом, як і самоселів, що у них живуть, стає все менше – якщо у 2002 році їх нараховувалось майже 300, то у 2021-му – тільки 99, а також проводилася робота в наукових та музейних фондах міста Славутич.

Значна кількість культурно-етнологічних матеріалів цього ареалу була зібрана і в Славутичі, де також живуть носії автентичних традицій регіону, свого часу переселені з Прип’яті. Місцеві жителі радо поділились своїми спогадами і розповіли про традиції, які зберігають. Багато дійсно унікальних етнографічних матеріалів з Полісся зібрано і у Краєзнавчому музеї міста Славутича та Чорнобильської АЕС. Вони заслуговують на увагу як неоціненні зразки регіональної культури – зокрема, тут представлена колекція поліського та білоруського одягу, яка показує відмінності цього ареалу (ті ж шарафани, елемент місцевого одягу, або рушники, що перегукуються з вишгородськими рушниками). Все це потребує подальшого вивчення та дбайливого збереження.

Загалом місто, і як спадкоємець культурної спадщини Полісся, і як мала культурна столиця України-2021, багато робить для дослідження й збереження культурно-етнографічної спадщини регіону. Про це в рамах зустрічі з учасниками експедиції розповіли заступник міського голови Олександр Линкевич, очільниця відділу культури Ніна Баришевська, заступник директора КП «Агентство регіонального розвитку» Марина Карасьова, директор краєзнавчого музею Євген Алімов та співробітники музею.

Подальша співпраця науковців Славутича та Вишгородського історико-культурного заповідника на теренах збереження культури Чорнобильського ареалу триватиме надалі. Адже Славутич – одне з тих небагатьох малих міст, що опікується культурою – збереженням та розвитком та зацікавлений в привабленні туристів, у тому числі тих, хто захоплений традиціями та етнографією.

Нагадаємо, що 12 серпня за ініціативою Офісу Президента України, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України  разом із Державне агентство України з управління зоною відчуження почали першу в історії України консервацію окремих легендарних об’єктів Зони Відчуження.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Теги: