#

Славутич – драйвер інвестицій: як монопрофільне місто диверсифікується

22.04.2021 09:58
Славутич – драйвер інвестицій: як монопрофільне місто диверсифікується

Учасники всеукраїнської Конференції «Досвід міст в економічному розвитку» та Першого Інвестиційного Форуму «Славутич: тут є життя» обговорили перспективи наймолодшого міста в Україні стати драйвером інвестицій в регіоні та державі в цілому.

Власне, сама конференція та Форум відбувалася через Zoom, а ознайомитися  з усіма виступами його учасників  можна за шестигодинним відеозвітом, розміщеному на платформі Youtube.

Перший мер Славутича Володимир Удовиченко, який нині опікується в регіоні Офісом з проведення реформ та є президентом Всеукраїнської громадської організації «Клуб мерів», розповів про найважливішу місію, яка стояла перед ним і його командою (особливо по закінченню експлуатації усіх блоків ЧАЕС наприкінці ХХ сторіччя, коли впритул постало питання-працевлаштування понад 10 тисяч атомників):  диверсифікувати монопрофільне місто, аби воно розвивалося за різноманітними векторами, а люди б мали роботу та перспективу для життя своїх родин. Він пригадав, як вони їздили за вивченням досвіду до Франції, де в одному місті закрили бюджетоформуюче місто, чиї мешканці були залучені переважно до виробництва гелікоптерів.

Також під час конференції відбувся й своєрідний проміжний звіт про реалізацію у 2018-2021 роках грантового проекту  Європейського Союзу - «План місцевого економічного розвитку. Славутич – драйвер росту відкритої та вільної економіки регіону». Цей проект був впроваджений на виконання ініціативи Європейського Союзу «Мери за економічне зростання», а його бенефіціаром виступила Київська обласна державна адміністрація.

Варто нагадати, що Виконавчий комітет Славутицької міської ради ще у 2017-му році став переможцем цього грантового конкурсу, спрямованого на підтримку головної ініціативи Східного партнерства щодо сталого муніципального розвитку, проведеного  серед багатьох українських міст-учасників відповідної Угоди.

Із привітальним словом до учасників заходу звернулася Клое Алліо, керівниця відділу «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище», яка зокрема заначила: «Я справді була дуже рада бути сьогодні з вами, бачити, які зусилля докладаються до розвитку бізнесу та інновацій за підтримки нашого проекту ЄС, а також за подальші можливості для переходу до «зеленої» енергетики в Славутичі». 

 «Славутич сьогодні – місто з диверсифікованою економікою. Місто Славутич, одне з найперших приєдналося до нової Ініціативи ЄС, і дякуючи фінансовій та методичній підтримці наших європейських партнерів, місто вже демонструє високий рівень інвестиційної привабливості. За даними Регіонального центру економічних досліджень та підтримки бізнесу, у 2019 - 2021 роках Славутич, за рівнем інвестиційної привабливості, займає перше місце у Київській області серед малих та середніх громад Київщини, та входить в десятку кращих громад України. Яким бути Славутичу, залежить від кожного з нас»,  – в свою чергу зазначив у привітальному слові до гостей Конференції та Форуму міський голова Славутича Юрій Фомічев.

У рамках презентації здобутків, представники команди мера чимало говорили про різноманітні аспекти запровадження Грантового проєкту ЄС в сфері економічного розвитку, втілення інноваційних інструментів підтримки бізнесу та залучення інвестицій, а також про злагоджену роботу з вітчизняними та іноземними інвесторами.

Трохи про цифри. З’ясувалося, що загальний бюджет Грантового проєкту ЄС становить 850 050 євро, з яких 650 000 євро - грантові кошти Європейського Союзу та 200050 євро - кошти міського бюджету Славутича.

Під час презентаційної частини заходу було наголошено, що до основних результатів, отриманих в ході реалізації Грантового проекту можна віднести:

-  успішне впровадження Плану місцевого економічного розвитку;

- започаткування партнерства громад;

-створення Інвестиційного порталу, служби з правового захисту бізнесу та нових електронних послуги для бізнесу;

-реалізація програм бізнес-навчання;

-функціонування Фонду фінансової підтримки бізнесу; -Нарешті - збудова сучасного Бізнес-парку.

А ще ініціатори заходу жартували навколо інституції інвестиційної няні, висловивши надію, що вона постане перед бізнесменами-початковцями, або перед зовнішніми інвесторами, в обліку не суворої Фрекен Бок, а чарівної Мері Попінс…

Однак метою спілкування однодумців було не тільки вивчення досвіду та висвітлення здобутків Славутича в сфері економічного розвитку, підтримки бізнесу та формування інвестиційної привабливості, але й внесення коректив у власні плани розвитку, пов’язаних  не тільки з фінансової децентралізацію та адміністративно-територіальними змінами в державному управлінні та тих викликів, які несуть із собою як зовнішня агресія сусідів та всесвітня пандемія коронавірусу, яке дещо вплинула на логістику реалізації проектів.

До речі, про адміністративно-територіальні зміни. На останній колегії Облдержадміністрації перший заступник голови територіальної громади Славутича Віктор Шевченко – на наше запитання: чи добре те, що місто залишилося в адміністративних межах Київщини, а не відійшло до Чернігівщини, як дехто пропонував,- відповів ствердно. Проте, під час роботи конференції та форуму, з’ясувалося, що Славутич має чимало спільних заходів із земляками із сусіднього регіону. Дійсно, як кажуть в народі: «Покірне теля двох маток ссе».

Зауважимо, що окрім звіту про результати реалізації Грантового проєкту ЄС та презентації стратегічних напрямків розвитку міста, дискусії навколо інвестиційних інструментів та нових можливостей для інвесторів, з врахуванням специфіки кожної громади, господарі продемонстрували відеоролики про власну нову локацію міста - Бізнес – парк, як пілотний майданчик для подальшого залучення інвестицій.

Арина Старовойтова, що модерувала захід, розповіла про нові інструменти залучення інвестицій в Славутич, а згодом  оголосила імена переможців Бізнес-змагань для учнів та лідерів Топ-30 улюблених Славутицьких брендів.

Про нові інвестиційні можливості регіональних партнерів Грантового проекту  розповіли Ніна Ворох – голова Михайло-Коцюбинської ОТГ та  Юлія Стельмах – начальник відділу економічного розвитку та інвестицій Любецької селищної ради. Тетяна Ломакіна – голова ГО «Безбар’єрність» акцентувала увагу на  ініціативі першої леді України Олени Зеленської «Без бар’єрів», що спрямована на створення рівних можливостей для всіх українців, та залучення бізнесу до цього процесу.

У другій  половині демонстраційної сесії  заслуховується досвід реалізації успішних проектів у громадах: «Різні громади – спільні рішення для економічного зростання» (Неля Малько, Чернівецька область); «Агенція місцевого органічного розвитку для інвестора, інвестиції  – для громади» (Оксана Загорська, Баранівська ОТГ, Житомирська область); «Активізація місцевого економічного розвитку на прикладі туристичного кластеру «Ковбойки» (Дмитро Якимець, Львіська область).

Представники місцевого самоврядування регіону та країни у своїх виступах висловлювали вдячність організаторам заходу, самі ж господарі, як з мерії, так із Славутицького міського фонду підтримки підприємництва переконані, що знову будуть спілкуватися з колегами з інших територіальних громад вже на Другому Інвестиційному форумі у Славутичі і висловили сподівання, що він відбудеться вже в очному режимі.

А у контексті 35-ої річниці аварії на ЧАЕС, а також того факту, що в регіоні затверджено програму розвитку туризму, а буквально днями запустили портал «Мандруй Київщиною»,  наше видання має намір більш предметно поспілкуватися на цю тему з очільниками громад Київщини.

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Олександр Воронін
журналіст