#

"Роздягалка" олігархів: чому серед усіх багатіїв Київщини трусять тільки Жеваго

30.07.2021 16:22
"Роздягалка" олігархів: чому серед усіх багатіїв Київщини трусять тільки Жеваго

Абсолютно розмите поняття "олігарх" у законі Зеленського дало широкі можливості для маневру. Але наразі рішення РНБО та зміни в законодавстві особливо нікого не змусили хвилюватися, адже на Банковій обмежилися введенням санкцій проти Медведчука та його бізнес-партнерів, а також трохи затисли іншого олігарха – Костянтина Жеваго, який має серйозні активи та позиції на Київщині

Усе й ніби правильно: у часи кризи звичайних роботяг особливо не "потрусиш", тому потрібно терміново братися за тих, хто свого часу став власниками заводів, шахт чи різного роду підприємств, а отже й незмінними учасниками рейтингу найбагатших українців. Усі мають від цього виграти – послаблюється монопольне становище на ринку, втрачається прямий вплив олігархів на політичні процеси, а державний бюджет додатково наповнюється ресурсами.

Уся історія з деолігархізацією почалася з Віктора Медведчука та повернення нафтопродуктопроводу "Самара - Західний напрямок" під контроль державного акціонерного товариства "Укртранснафта". Тоді ж було прикрито й проросійські телеканали "112 Україна", "NewsOne" та "ZIK", що контролювалися Медведчуком. Також не забули про мережу АЗС "Glusko", що через офшорні компанії належала тому ж  Медведчуку. Якщо спочатку на АЗС продавали лише газ, то зараз відбувся ребрендинг і старі-нові заправки продовжують реалізовувати пальне.

Згодом заговорили про Дмитра Фірташа та його облгази по всій Україні, які є нічим іншим як "прокладками" між державою та кінцевими споживачами. Зауважимо, що в разі майбутнього підвищення цін на блакитне топливо, активи олігарха можуть серйозно збільшитися. Варто додати, що "Київоблгаз" входить до бізнес-структури Фірташа, а керує підприємством Дмитро Дронов. Нещодавно наше видання досліджувало вплив олігарха на політичне життя Київської області і виявилося, що співробітники компанії постійно намагаються стати депутатами.

Актуально: Дронов, Дронов і коханка, або Хто балотувався у депутати від "Київоблгазу" Фірташа?

Щоправда, санкції ніяким чином не вплинули на діяльність облгазів, які продовжують відключати звичайних громадян під виглядом перевірок, а також встановлюють просто непомірні ціни за підключення нових абонентів. "Моя Київщина" нещодавно писала про свавілля співробітників газової служби у селі Тарасівка Фастівського району, а також у селищі Володарка, де працівники "Київоблгазу" незаконно відключили місцеву під виглядом заміни лічильника.

Така нахабність зі сторони співробітників "Київоблгазу" уже стала нормою, адже вони відчувають себе абсолютно безкарними. Проте все може змінитися: активно обговорюється ідея націоналізації регіональних газових мереж на рівні керівництва держави. Хоча це буде просто поверненням приватизованих за безцінь трубопроводів у часи Януковича та Ющенка.

Але примітно, що інших олігархів на Банковій вирішили просто не помічати. Нікому зараз не цікава енергетична монополія найбагатшого українця Ахметова, ні курячий олігарх Косюк, ні власники "Епіцентрів" Гереги, навіть Порошенко з Коломойським залишаються поза увагою. Усі перераховані вище зберігають за собою серйозний політичний та бізнесовий вплив, тому рано чи пізно прийдуть і до них. Проте розпочали тиснути на того, хто зараз серйозно втратив позиції, зокрема і на Київщині – Костянтина Жеваго.

Зауважимо, що переслідування Жеваго "випадково" співпали з відставкою вічного міністра МВС Арсена Авакова: їх пов’язують насамперед політичні проєкти та серйозні бізнес-інтереси. У 2017 році Жеваго допоміг главі МВС легалізувати частину його доходів. Тоді експрем'єр Арсеній Яценюк та Інна Авакова ввійшли до складу засновників ТОВ "Астра Фінанс", яка володіла правами на компанію "Голдберрі". Саме останній належала ліцензія на цифрове та супутникове мовлення телеканалу "Еспрессо".

У результаті номінальна власниця каналу Лариса Княжицька, дружина нардепа Миколи Княжицького, зберегла 30% акцій каналу, 40% – дісталися Інні Аваковій і ще 30% – Яценюку. Але за декілька місяців син Жеваго викупив долі Авакової та Яценюка, за що вони в сумі отримали 3,5 млн доларів.

Зрозуміло, що правоохоронці за часів Авакова гальмували розслідування справи щодо банкрутства банку "Фінанси та Кредит", за що Жеваго фактично й оголосили в міжнародний розшук. За повідомленням ДБР, офшорна компанія Жеваго відкрила кредитні лінії в іноземних банках, а його ж банк став поручителем. Після того, як "офшорка" не виконала договірні зобов'язання, іноземні банки стягнули заставне майно поручителя, зокрема списали 113 млн доларів із кореспондентських рахунків банку "Фінанси та Кредит", після чого він був визнаний неплатоспроможним.

Цікаво, що Княжицький заявив про переслідування Жеваго заради телеканалу "Еспрессо", який нібито потрібен Зеленському. Але насправді питання набагато серйозніше, ніж здається на перший погляд, і щоб зрозуміти суть проблеми, потрібно уважно переглянути активи олігарха. Звісно, розпочнемо з Київської області, де олігарх уже давно зберігає свої інтереси. Насамперед мова йде про шинний завод "Росава" у Білій Церкві, який штучно робили банкротом, аби не платити податки та заблокувати виплати кредиторам.

Окрім того, Жеваго до недавнього часу володів  Білоцерківською ТЕЦ, але в липні цього року  майно теплоелектроцентралі було стягнуто на користь НБУ в рахунок погашення заборгованості банку "Фінанси та кредит" за кредитом рефінансування на 1,5 млрд грн. Незабаром майно ТЕЦ буде реалізоване на відкритих торгах у межах процедури виконавчого провадження.

Люди Жеваго значаться бенефіціарами у "Сквирському комбінаті хлібопродуктів" та "Шамраївському цукровому заводі", а також мають права на декілька бізнес-центрів у Києві. Але поки сам Жеваго в Лондоні, його наближеним варто слідкувати за іншим майном олігарха, яке він уміло захищав ще за часів Януковича, – гірничозбагачувальними комбінатами, які зараз належать компанії "Ferrexpo РLС" (Великобританія). Додамо, що мова йде про Полтавський, Єристівський та Беланівський ГЗК, що розробляють родовища одного-єдиного залізорудного басейну.

У 2007 році Жеваго вивів компанію "Ferrexpo РLС" на Лондонську біржу, тому зараз акціями володіють тисячам іноземців. Завдяки серйозному зростанню ціни на залізну руду в світі, Жеваго попри карантинну кризу піднявся на третю позицію в українському "Forbes". Аналітики прогнозують і подальше зростання цін на руду, тому бажаючих прибрати до рук комбінати Жеваго буде вдосталь, не зважаючи на міжнародний скандал.

Наразі дуже двояким видається той факт, що санкції та обмеження є вибірковими: одних вони стосуються в повній мірі, іншим – за невідому плату вдається отримати імунітет. Така непослідовність дій від Офісу Президента викликає дуже багато запитань. Зараз складається враження, що напоказ обирається демонстративна жертва, а в цей час інші олігархи можуть спокійно спати. Але у випадку з Жеваго потрібно пам’ятати, що на його підприємствах працюють близько 10 тисяч жителів Київщини, а ще більше у Полтавській області, які не повинні залишися без роботи, адже призведе до серйозного погіршення соціально-економічного стану цілого регіону…

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст