#

Не Робін Гуд, а кривавий злочинець: чому "Сенсею" загрожує довічне

28.07.2021 08:00
Не Робін Гуд, а кривавий злочинець: чому "Сенсею" загрожує довічне
Банда Сенсея катувала людей заради грошей

Днями Нацполіція Київщини затримала особливо небезпечну розбійну банду  «Сенсея» (колишнього співробітника загону «Альфа», підполковника СБУ Олександра Оверченка), на рахунку котрої – два десятки розбійних нападів на оселі заможних земляків. На відміну від низки інших аналогічних угрупувань країни, що спеціалізуються на розбої, ця злочинна група свої кримінальні дії маскувала під робінгудівські вчинки, спрямовані на реалізацію гасел боротьби з корупціонерами, зухвало використовуючи для цього навіть соціальні мережі. Подробиці про цей злочин, читайте в матеріалі «Моєї Київщини».

На Далекому Сході лексема «Сенсей» - означає не тільки майстра східного двобою, на кшталт наставників монахів Шаолиню, але й будь-якого вчителя, а ширше – людину старшого віку.

Тож обираючи для себе це прізвисько, екс-загонівець спецпідрозділу СБУ Олександр Оверченко, якому нині 48 років, мабуть, мав на увазі усі три визначення цього іменника, оскільки в силу колишнього фаху володів не тільки навичками бойових мистецтв, але й неабиякими організаційними та оперативними здібностями. До того ж всі його подільники були молодші за нього.

Окрім того, судячи з психологічного портрету очільника організованого злочинного угрупування, він скоріш слідкував за новинками сюжетної прози та жанрового кіно та позиціонував себе з неординарними героями цих творів. А в них досить часто фігурувало це прізвисько (чи як зараз прийнято говорити – позивний), а сюжети цих книжкових та кіношних опусів (починаючи від однотипних «перебудовчих» стрічок, де колишні «афганці» наводять лад з місцевими мафіозними фігурами) будуються за схемою: там , де дія легальних структур правопорядку безсила, за справу беруться самопроголошені лицарі кімоно і кинджалу та явочним порядком починають встановлювати справедливість на власний  розсуд.

А втім, легенда про благородство очисної боротьби з корупцією згодиться хіба що для адвокатської риторики, бо не витримує критики. Згадаємо, як персонаж стрічки «Стережись автомобіля» Юрій Дєточкін гроші з вкрадених та проданих автівок переводив на рахунки дитячих будинків, залишаючи собі лише дрібниці на відрядження. А в даному випадку все здобуте кримінальним шляхом  витрачалося  виключно на себе. Тож навряд чи, хтось буде скандувати у залі суду: «Свободу Олександру Оверченку!», включаючи членів організованої ним колись Федерації сприяння розвитку спорту та рукопашного бою в Україні.


 

Як стверджують окремі джерела, ще до звільнення в запас колишній офіцер СБУ почав тренувати охочих змішаних бойових мистецтв. Власне, у  2011 році він і заснував вищезгадану громадську організацію спортивного спрямування.

У секції Оверченко ретельно підбирав майбутній склад банди – з п'яти затриманих членів ОЗУ, четверо раніше тренувалися у Оверченко. Найближчий помічник Оверченко – Максим Дожанок, ще до знайомства з "Сенсеєм", в 2015 році, став бронзовим призером України зі змішаних єдиноборств. Після переїзду до Києва в кінці 2017 року Дожанок продовжив тренування у Оверченка.

Власне їх обох і було затримано ще 12 липня 2021 року в Вишгороді. Але перед цим, ще в листопаді 2020 року, поліцейські заарештували п'ятьох рядових членів банди з Києва та Ірпеня.

Що ж давайте хронологічно окреслимо «бойовий шлях» угрупування,  який  розпочинається з 2017-го року і з якими працівники Нацполіції ознайомили журналістів,

Отже, серед зафіксованих злочинів угрупування маємо:

-замах на вбивство працівника поліції у Харківській області 6 грудня 2017 року – зловмисники закріпили під колесом автівки гранату РГД-5, чим завдали потерпілому тілесних ушкоджень;

-розбійний напад на суддю апеляційного суду у Броварах 27 квітня 2018 року. Члени ОЗУ катували родину, забрали коштовності, готівку, зброю, викрали сина разом із автомобілем;

-розбійний напад на родину юриста у Києві 30 вересня 2018 року. Зловмисники прострелили юристу дві ноги, забрали $15 000, поранили поліцейського під час переслідування, один із учасників банди підірвався на гранаті;

-розбійний напад на it-спеціаліста у селі Гора на Київщині 19 грудня 2020 року – о 20 годині проникли до будинку, зв’язали господаря пластиковими хомутами, забрали майно та автівки;

-розбійний напад на мера Броварів Сапожка 21 грудня 2020 року – зв’язали всю родину, катували, погрожували пістолетом, забрали $10 000 та коштовності. Згодом знайшли дитину з телефоном в шафі, злякались виклику поліції, тому втекли;

-розбійний напад на родину колишнього правоохоронця у селі Іванковичі 29 грудня 2020 року. 5 осіб зайшли до будинку, зв’язали охоронця, розпитували малолітнього сина про місце зберігання готівки, забрали гроші, сервер відеонагляду, два сейфа, ювелірні вироби та документи;

-розбійний напад у селі Стоянка на Київщині 17 червня 2021 року. Зловмисники у балаклавах через приміщення гаражу проникли до будинку, катували господаря, душили ременем подружжя, вимагали $50 000, викрали три автівки.

З’ясувалося, що особу Оверченка і його поплічників поліція встановила у квітні 2018 року. У вересні після нападу на юриста "Сенсея" оголосили в розшук. Безпосередньо за місяць до затримання, Оверченко запустив Telegram-канал та погрожував працівнику кримінальної поліції.

У продовження легенди про "благородних месників" і борців з корупцією, бандити знімали відео на мобільний телефон, під тортурами змушуючи жертв признаватися в корупції і хабарах, а в останній час виставляли такі визнання у соцмережах, зокрема на відкритому Сенсеєм телеграм-каналі…


А ще ця легенда розбивається з тієї причини, що серед жертв їхніх зухвалих нападів були не тільки державні службовці - судді, представники місцевого самоврядування, але й фермери, бізнесмени від інформаційної індустрії, словом ті, хто фігурально висловлюючись словами персонажа згаданої стрічки Рязанова - «не беруть хабарі, а реалізовують на ринку полуницю, яку виростили власними руками, на власній земельній ділянці»

А якщо проаналізувати хроніку зафіксованих злочинів банди, то можна помітити певну перерву в її діяльності. Скоріш за все, після реального зіткнення з правоохоронцями, Сенсей тимчасово «заліг на дно».

Але згодом, очільника ОЗУ потягнуло до нових пригод. Тільки він не врахував одного фактору: за останні роки поліція покращила статистику розкриття злочинів, а у такому виді криміналу, як розбійний напад, досягла майже стовідсоткової ефективності. Цьому, як зауважив очільник Нацполіції Київщини Андрій Нєбитов, сприяли низка факторів. Насамперед покращення професіоналізму криміналістів, у тому числі за рахунок суттєвого покращення їхньої технологічної бази, повсякденне встановлення камер спостереження (тут – Київщина – серед лідерів країни) та використання комп’ютерних методів збору та аналізу фактів.

Але не все було так легко. Професіоналізм правоохоронців натикався на професіоналізм колишнього «силовика». Вже підсумовуючи кримінальну біографію банди (усі епізоди об’єднали в одну справу), правоохоронці зробили аналітичну характеристику почерку ОЗУ:

«Як правило, нальоти злочинці здійснювали після заходу сонця і тоді,  коли додому повернуться всі домочадці. Перед цим ретельно розвідували місцевість і становили детальний план нальоту. А увірвавшись в будинок, відразу ж лякали жертв пострілами в повітря. Якщо це не приносило потрібного бандитам результату, стріляли по ногах і пов'язували жертв будівельними стяжками по руках і ногах. І потім приступали до тортур - в хід йшли розпечені праски, удушення і погрози вбити дітей».

Підсумовуючи обсяг скоєного, зараз  можна констатувати: всього на рахунку у банди понад двадцять епізодів розбоїв із застосуванням вогнепальної зброї і тортур. У жертв вони відібрали понад 250 тисяч доларів (близько 6,8 мільйонів гривень), ювелірні прикраси, мобільні телефони і кілька престижних автомобілів. Усі фігуранти були затримані в порядку ст. 208 та їм повідомлено про підозру ст.257, ч.4.ст 187 КПК України.

Словом, як колись казав Великий комбінатор Остап Бендер іншому комбінатору - Олександру Корейку: «Цікава ви людина, Олександре Івановичу! Все у вас добре! З таким щастям та на волі!» І тут варто згадати приказку – «Як мотузочці не витися…», адже після п’ятирічки вдалих експропріацій та зухвалих (зі стріляниною та метанням гранат)  втеч від поліції, нині - Сенсею (вірніше - Олександру Івановичу Оверченку) загрожує довічне ув’язнення, а його підлеглим - до 15-ти років позбавлення волі.

Наприкінці брифінгу, відповідаючи на запитання кореспондента «Моєї Київщини» (Що робити потенційним жертвам розбійних нападів, аби не стати жертвами реальними і як діяти в екстремальних умовах?) генерал Нєбитов порадив не забувати істину: «Не можна в справі охорони здоров’я покладатися лише на лікарів, а в справі охорони своєї оселі – лише не правоохоронців», тобто потрібна повсякчасна профілактика як хвороби, так і злочину.

Отже, очільник національної поліції регіону рекомендує нашим читачам більше уваги приділити технічній захищеності власної оселі. У разі наявності відео-спостереження він порадив сервери камер спостережень робити прихованими, а на видному місці встановити їхні муляжі. Слушною, на наш погляд, є порада, зважувати власні сили та зайвий раз не геройствувати перед озброєними та фізично міцними нападниками, а головне відразу після від’їзду непроханих гостей повідомляти правоохоронців про такі візити і до приїзду поліції нічого не чіпати, зберігаючи можливі особливі прикмети злочинців та речові докази злочину для слідства.

Читати "Моя Київщина" у Telegram
Олександр Воронін
журналіст