#

Кадрові зміни: чого чекати від нового начальника СБУ на Київщині

14.05.2020 09:46
Кадрові зміни: чого чекати від нового начальника СБУ на Київщині
Олег Головаш - новий очільник СБУ Києва і Київської області

Президент України Володимир Зеленський указом призначив начальником Головного управління Служби безпеки України у місті Києві та Київській області Олега Головаша. Чому це відбулося, розбиралася "Моя Київщина"

Володимир Зеленський провів серйозні кадрові перестановки в СБУ міста Києва та області. Так, двома указами в один день було звільнено очільника управління та призначено нового. Сергій Болдир втратив посаду головного СБУшника столиці та регіону.

Оскільки робота в спецслужбі передбачає максимальне засекречення даних співробітників, то інформації про вже ексначальника Болдиря у відкритих джерелах інформації дуже обмаль. Відомо, що він починав свій шлях у військовій контррозвідці, трохи часу працював у МЗС, а останні три роки до призначення у столичний регіон був начальником Департаменту охорони державної таємниці та ліцензування Центрального управління СБУ.

Після початку війни на Донбасі Болдир у складі спецслужби працював над виявленням сепаратистів серед осіб, які переїжджали з окупованих частин Донецької та Луганської областей на територію України. Восени 2017 року він отримав звання генерал-майора Служби безпеки України.

Посада головного СБУшника Києва та області була дуже бажаною для представників різних груп, що наближені до гаранта. Болдиря, що був креатурою голови СБУ Івана Баканова, Зеленський призначив на посаду наприкінці серпня 2019 року.

За час перебування на посаді Болдир у скандали не потрапляв, чого не можна сказати про його підлеглих. Подейкують, що однією з причин звільнення головного СБУшника столиці та регіону є нещодавнє затримання спіробітників "контори" у складі організованого злочинного угрупування.

За інформацією Ігоря Мосійчука, організатором та ватажком банди був старший оперуповноважений СБУ у місті Києві та Київській області Сергій Борисов. Окрім нього, до угрупування входили Олег Гогайзель - старший уповноважений СКП Переяслав-Хмельницького ВП ГУНП в Київській області, майор поліції який перебував у відряджені до Департаменту оперативної підтримки Нацполіції, капітан поліції оперуповноважений УКР ГУНП в Києві Іван Сторожук та Володимир Володін, який у банді виконував роль наводчика.

За даними слідства, учасники організованої групи заволоділи щонайменше 175 тис доларів. Під час обшуків у підозрюваних вилучили гроші, мобільні телефони, автомобільні номери прикриття, які використовували під час стеження, зброю та боєприпаси, чорнові записи й наркотики.

Наразі відомо, що п’ятьох співробітників поліції та СБУ, яких підозрюють у бандитизмі, викраденні людей та вимаганні коштів, триматимуть під вартою майже три місяці без можливості застави.

Відтак, Володимир Зеленський звільнив Болдиря із займаної посади та призначив новим очільником Олега Головаша, який із 19 серпня 2019 року працював начальником управління СБУ в Житомирській області.

Головаш став головою СБУ Житомирщини тоді, коли після вояжу в Житомирську область Володимир Зеленський провів різку зміну кадрів – доручив звільнити керівників поліції та Служби безпеки, обґрунтувавши це їхньою причетністю до схем із незаконного видобутку бурштину.

Таким чином, тодішнього начальника управління СБУ в Житомирській області Віктора Панасюка (Петро Порошенко призначив його на посаду 3 травня 2017 року), який у серпні 2019 року отримав генерал-майора, у тому ж місяці змінив новий керівник – Головаш. До цього він із 3 листопада 2016 року був заступником начальника управління – начальника відділу по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ в Житомирській області, більш знаним в народі як відділ "К".

В офіційних релізах можна почитати, що за час перебування Олега Головаша на посаді заступника начальника управління СБУ Житомирщини проведено роботу, спрямовану на викриття злочинних схем у Житомирській області, зокрема, у боротьбі з корупцією. Так, у травні 2018 року УСБУ в Житомирській області спіймала підполковника поліції, який запровадив схему одержання хабарів від місцевих перевізників за сприяння в легкому транспортуванні лісоматеріалів через територію району. У лютому 2019 року СБУ викрили на хабарі начальника управління Державного екологічного нагляду у Житомирській області, а  у травні цього ж року – начальника одного із управлінь Житомирської міськради, який налагодив механізм отримання «відкатів» від підприємців під час проведення тендерів. Наприкінці липня 2019 року співробітники СБУ викрили на хабарях керівника одного з відділів Управління Держпраці у Житомирській області.

Авжеж, усе це звучить обнадійливо - але, якщо говорити об'єктивно, то житомирська СБУ так досі нічого не змогла зробити з двома головними проблемами регіону - вирубкою лісів та намивом бурштину. І це викликає чимало зауважень щодо того, чим справді займався Головаш на Житомирщині...

Як відомо, Володимир Зеленський реформує СБУ, що має наразі імідж корумпованої інституції, не здатної забезпечити державну безпеку України, у чому, власне, і полягає її основна функція. Окрім розвідки та контррозвідки, співробітники спецслужби займаються не притаманною їм правоохоронною діяльністю, зокрема борються з економічними злочинами та корупцією.

Постійні зловживання добряче затьмарили ім’я СБУ, а сама структура виявилася досить стійкою до реформ. Цього разу ситуацію рішуче хочуть змінити. І традиційно здійснюють кадрові перестановки. За принципом - "шило на мило", адже правила досі не змінено, а відділ "К" був і залишається одним з найбільш корупціних підрозділів в усій країні.

До слова, закон про СБУ так і не прийнято, а сучасна Україна користується "радянськими" напрацюваннями, які абсолютно застаріли.

Цікаво, що самі співробітники спецслужби не сильно бажають щось змінювати, адже запропонований ними проєкт закону майже нічим не відрізняється від чинного. Щоправда, є альтернатива, запропонована експертами, серед яких депутат Київської облради Іван Ступак.

Слід зазначити, що чинні СБУшники всіляко намагаються протистояти прийняттю проєкту закону "Про агентство національної безпеки", адже ним суттєво обрізаються повноваження щодо розслідування економічних злочинів (зокрема, пропонується ліквідувати відділ "К"). За десятиріччя в СБУ утворилася ціла корупційна вертикаль, яка правдами й неправдами (в хід іде навіть компромат) гальмує реформаторські потуги влади.

Таким чином, незалежно від того, хто очолює спецслужбу на Київщині, основні її схеми житимуть й надалі. Можливо, без відвертих бандитських налетів - надто це вже виглядає зухвало. Але точно з використанням напрацювань відділу "К", який нахабно "кошмарить" бізнес по всій Україні. І зупинятися не збирається...

Читати "Моя Київщина" у Facebook
Антон Болбочан
журналіст